Pielęgnacja skóry – to podstawa!
Prawidłowa pielęgnacja skóry dojrzałej powinna charakteryzować się systematycznością i opierać się na kilku zasadach.
Nawilżanie to podstawowy element pielęgnacji przy wszystkich typach cery. Skóra potrzebuje kremów, które będą zapobiegać ucieczce wody, jak i dostarczać substancji wiążących wodę w naskórku. Ważna jest stymulacja komórek skóry do zwiększonej produkcji elastyny i kolagenu, zarówno poprzez dostarczanie witamin, peptydów oraz szeregu innych składników z kosmetyków, jak i przez mechaniczne czy chemiczne złuszczanie naskórka za pomocą peelingów.
Współczesna technologia udoskonala kosmetyki o działaniu przeciwstarzeniowym – powstają unowocześnione receptury w oparciu o nowe składniki aktywne, szczególnie o działaniu przeciwstarzeniowym. Na rynku kosmetycznym dostępne są różnego rodzaju produkty nawilżające, rewitalizujące, natłuszczające i odżywcze. Kosmetyki przeciwstarzeniowe powinny spełniać najwyższe standardy bezpiecznego stosowania oraz swoje funkcje, do jakich zostały przeznaczone, zarówno w gabinecie kosmetycznym, jak i w warunkach domowych.
Na rynku kosmetycznym istnieje wiele produktów przeciwstarzeniowych, do których należą kremy, sera, maski oraz preparaty złuszczające. Produkty kosmetyczne różnią się składem, stężeniem składników aktywnych, konsystencją lub sposobem aplikacji.
Krem
To rodzaj kosmetyku do pielęgnacji i ochrony skóry.
Jest emulsją, czyli układem utworzonym z co najmniej dwóch niemieszających się cieczy połączonych ze sobą, gdzie jedna jest rozproszona w drugiej. Połączeniu ulegają dwie fazy: wodna i olejowa. Głównym zadaniem kremu przeciwstarzeniowego jest nawilżenie skóry. Ważnym komponentem kremu o właściwościach odmładzających jest składnik aktywny, którego zadaniem jest redukcja lub przeciwdziałanie oznakom starzenia. Należą do nich m.in.: retinol, biopeptydy, kolagen, elastyna , witaminy oraz wiele innych. Również o skuteczności kremu decydują nośniki, czyli struktury ułatwiające substancjom aktywnym przenikanie przez skórę a następnie uwalnianie w głębszych warstwach skóry.
Serum
Inaczej koncentrat, jest stężoną formą preparatu kosmetycznego.
Zawiera on wyższe dawki substancji biologicznie czynnych, działa szybciej i mocniej niż krem. Bardzo lekka konsystencja serum, często nawet wodnista, ułatwia przenoszenie składników aktywnych w głąb skóry, a nałożony na serum krem zapobiega jego wyparowaniu. Podobnie jak w kremach, stosuje się tu technologie inteligentnych nośników, aby substancje czynne mogły w pełni spełnić swoje zadanie. Głównymi składnikami, które powinny znaleźć się w serum są m.in.: kolagen poprawiający napięcie i sprężystość skóry, witaminy A, C i E (będące silnymi antyoksydantami), kwas hialuronowy oraz algi intensywnie nawilżające i wygładzające skórę, a także wyciągi roślinne i olejki. Serum rzadko zaopatrzone jest w filtry UV, dlatego stosowane jest głównie przed nałożeniem kremu.
Peeling
Kosmetykami, które znalazły szerokie zastosowanie w profilaktyce i zwalczaniu oznak starzenia się skóry są peelingi.
Wykorzystuje się je w celu złuszczenia, czyli usunięcia wierzchniej warstwy komórek skóry oraz nieestetycznych zmian skórnych powstałych na skutek procesu starzenia się, urazów lub zmian chorobowych. Istnieją trzy rodzaje peelingów przeznaczonych do usuwania zrogowaciałych komórek naskórka:
- peeling mechaniczny – zawierający substancję ścierającą w postaci drobnoziarnistego proszku zmieszanego z kremem;
- peeling chemiczny – mający w składzie kwasy organiczne o określonym stężeniu;
- peeling enzymatyczny – zawiera w składzie papainę i bromelaine, inaczej enzymy z papai oraz ananasa.
Zaleca się stosować peeling 1-2 razy w tygodniu.
Stosowaniu tych kosmetyków często powinny towarzyszyć odpowiednie zabiegi, których zakres stosowania i częstotliwość zależy od stanu skóry i wieku klientki. Każdy kosmetyk działa okresowo. Wydłużanie efektów ich działania jest skomplikowanym procesem i obejmuje wiele innych sfer życia człowieka. Oznacza to także rezygnację z palenia papierosów, nadużywania alkoholu i kawy. Używki, podobnie jak nadmierna ekspozycja na słońce, przyczyniają się do przyspieszenia efektów starzenia się skóry.